12. خرداد 1402 - 16:18
هم‌زمان با فرارسیدن تعطیلات چند روزه خردادماه، بازهم مرغ به یک حاشیه برای تعطیلات تبدیل‌شده و خبری از این کالای مهم غذایی در بازار مرکز استان و شهر توریستی سی سخت نیست.

به گزارش سفــــیردنـــا؛ قیمت مرغ در روزهای اخیر در حالی افزایش قابل‌توجهی را تجربه کرده و به گفته مسئولان جهاد کشاورزی قیمت مصوب آن هفتاد و سه هزار تومان بوده، اما دیده می‌شود این قیمت در بیشتر مرغ فروشان خرد فروش در یاسوج به ۹۰ هزار تومان و حتی بالاتر از آن نیز رسیده است.

مرغ همچنان در حال پرواز!

پروازآزاد نرخ مرغ در بازار پر هرج‌ومرج فروشش و در پناه بی‌برنامگی و عدم نظارت‌های کافی و به‌موقع به مسئله‌ای تکراری و عادی برای مسئولان تبدیل‌شده است.

از سویی دیگر کمبود مرغ در حالی تکرار می‌شود که مردم گوشت سفید را جایگزین گوشت قرمز کرده بودند و حالا مجبورند این محصول پروتئینی را باقیمت بالای 90 هزار تومان آن‌هم بعد از جستجوی طولانی تهیه کنند.

در چند روز اخیر بار دیگر شاهد التهاب و آشفتگی در بازار مرغ هستیم و مردم به‌سختی قادر به تهیه آن هستند. این روزها مردم یاسوج برای تهیه مرغ باید به چندین فروشگاه بروند تا بتواند حداقل نیاز خود را تهیه‌کرده و بر سر سفره ببرند.

این در حالی است که به دلیل قیمت بالای گوشت قرمز بسیاری از خانواده‌ها قادر به تهیه آن نبوده و گوشت سفید را به دلیل قیمت کمتری که دارد جایگزین کرده‌اند؛ اما حالا گرانی گوشت مرغ هم به دیگر چالش‌های اقتصادی خانواده‌ها اضافه‌شده و مردم باقیمت‌های متفاوتی که بالای 90 هزار تومان است و گاهی حتی به بیشتر از آن‌هم رسیده، این ماده پروتئینی را خریداری می‌کنند.

بر اساس شواهد دیگر کاهش عرضه مرغ در بازار یاسوج در این چند روز اخیر زمینه سوءاستفاده برخی واحد‌های صنفی مرغ فروشی را فراهم کرده و صنف‌ها علاوه بر گران‌فروشی، از فروش مرغ کامل نیز خودداری کرده و باخرد کردن، آن را باقیمت‌هایی بالاتر به فروش می‌رسانند.

 اوج‌گیری و پرواز مرغ از سفره مردم در کهگیلویه و بویراحمد؟

باید به این موضوع هم نیز اشاره کرد که این اولین بار نیست که بازار مرغ در استان این‌گونه به چالش کشیده می‌شود و به‌دفعات شاهد گران‌فروشی و خالی بودن قفسه مرغ فروشی‌ها بوده‌ایم.

وجود دلالی در بازار مرغ و نبود نظارت دقیق بر روند فروش نیز باعث شده که هرکدام به نحوی در حال فروشی این پروتئین سفید در بازار باشیم.

در روزهای آینده به‌واسطه تعطیلاتی که پیش روداریم و حضور مسافران استان‌های جنوبی به مناطق سردسیر سرزمین چهارفصل باید جهاد کشاورزی و نهادهای متولی به فکر این مسئله مهم باشند؛ اما متأسفانه اگر نگاهی به مرغ فروشی‌های سطح مرکز استان و شهر سی سخت داشته باشیم، با تعطیلی و حتی خالی بودن قفسه‌های آن‌ها روبه‌رو خواهیم شد.

پس باید به این نتیجه رسید که مرغ از بازار کهگیلویه و بویراحمد خداحافظی کرده است و ظاهراً کسی یا نهادی هم جوابگوی این موضوع مهم و حضور و خیل عظیم مسافران در روزهای آینده نیست.

حق با کدام است؟

نارضایتی مصرف‌کنندگان در حالی است که گفتگو با تولیدکنندگان هم حاکی از عدم رضایت است و این وسط نقش مسئولان حلقه مفقوده این واسطه‌گری است تا در استان مصرف‌کننده از گرانی بنالد و تولیدکننده هم‌گرانی نهاده را بهانه کند.

جای سؤال است که مسئولان تا کی می‌خواهند نقش تماشاچی را در این رابطه بازی کنند، افزایش هرروزه قیمت‌ها، نبود این کالای اساسی در بازار استان شرایط زندگی را برای مردم سخت کرده و توجه به مشکلات مردم و شهروندان وظیفه مسئولان است و باید پاسخگو باشند.

اوج‌گیری و پرواز مرغ از سفره مردم کهگیلویه و بویراحمد
متأسفانه در بازار یاسوج از سوی نهارهایی همچون جهاد کشاورزی، اصناف، اداره‌ی کل صمت، تعزیرات حکومتی هیچ‌گونه نظارتی نمی‌شود و مسئله نبود و گرانی مرغ باعث نارضایتی مردم هستند.

سودجویی، رانت‌خواری، کاهش عرضه، فروشندگان و واردکنندگان نهاده‌ها و عدم توجه به بازار از سوی مسئولان متولی همه دست‌به‌دست هم داده‌اند تا مرغ در بازار به‌صورت ویژه‌ای افزایش قیمت داشته باشد.

یقه کدام نهاد را باید گرفت؟

حال سؤال اصلی از مسئولان و متولیان امر این است که چه نهاد و یا اداره‌ای باید جلوی این گران‌فروشی و نبود مرغ در بازار استان بایستد و با آن مقابله کند؟

 

انتهای پیام/

قوانین ارسال نظر:

سفیردنا نظرات بی ارتباط با خبر و نظراتی که حاوی توهین یا افترا است را منتشر نمی‌کند.

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

نظرات کاربران

صبح زاگرس