7. خرداد 1402 - 15:52
یکی از باغداران سی‌سخت اقدام به انجام پیوند اسکنه‌ای بر روی درخت گردو کرده که پس از چهل روز به بار نشسته و ثمر داده‌است.

به گزارش سفــــیردنـــا؛ اصولاً در گیاهان برای بهبود کیفیت و افزایش در محصول تولیدی، عملی با نام پیوند انجام می‌گیرد، برخی از پژوهشگران پیوند زدن را فن خاصی می‌دانند که طی‌آن بخشی از یک گیاه با قسمتی از گیاه تعویض می شود تا با ایجاد تکیه گاه مناسب، شرایط تغذیه و رشد گیاه جدید فراهم شود.

 

شهر سی‌سخت در کهگیلویه وبویراحمد یکی از قطب‌های تولید میوه بخصوص سیب و گردو در جنوب کشور بوده که از لحاظ کیفیت در رده بالایی قرار دارد، و اغلب این محصولات به استان‌های همجوار و کشورهای حوزه خلیج فارس و خارج از کشور صادر می شود.

 

یکی از مولفه‌هایی که سی‌سخت را به قطب کشاورزی تبدیل کرده، وجود باغداران باتجربه و کارکشته‌است که در فنون نوین کشاورزی سرآمد هستند.

 

 

یکی از باغداران سی سخت اقدام به انجام پیوند اسکنه‌ای بر روی درخت گردو کرده که پس از چهل روز به بار نشسته و ثمر داده است.

 

کشواد دوستانی در گفتگو با خبرنگار ما در این خصوص گفت: بهترین زمان انجام پیوند درخت گردو به خصوص در شهر سی سخت اواخر فروردین ماه است که می‌توان عملیات مربوط به پیوند را شروع کرد.

 

وی افزود: در این هنگام دمای هوا نه خیلی پایین است و نه خیلی بالا و همین امر سبب می‌شود پیوند به خوبی جوش خورده و با موفقیت انجام شود. اما در فصول دیگر برای مثال فصل تابستان یا در زمستان‌های سرد، بالا و یا پایین بودن دما باعث می‌شود پیوند در محل خود قرار نگرفته و نتیجه کار مثبت نخواهد بود.

 

این باغدار سی‌سختی بیان کرد: حجم زیادی از تنه درخت گردو را آب تشکیل داده و نحوه پیوند زدن آن با سایر درختان متفاوت بوده، و اصولا گرود درختی پر آب است، تا زمانی که آبِ تنهِ بریده‌شده درخت خشک نشده باشد، نمی‌توان عملیات پیوند را انجام داد، همچنین نوع قلمه باید نو رو و از درخت مرغوب انتخاب شود.

 

وی پیوند نیمانیم زبانه‌ای، پیوند جانبی یا اسکنه‌ای، پیوند وصله‌ای، پیوند تی و پیوند لوله‌ای ناقص را از انواع پیوندهای قابل تجرا بر روی درخت گردو عنوان کرد.

 

تصاویری از به‌ثمر نشستن پیوند گرو طی چهل‌روز در سی‌سخت در زیر آمده داست:

قوانین ارسال نظر:

سفیردنا نظرات بی ارتباط با خبر و نظراتی که حاوی توهین یا افترا است را منتشر نمی‌کند.

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

نظرات کاربران

صبح زاگرس