کدخبر: ۱۷۷۷۵۷
۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۳:۱۴
چاپ

در 3 سال گذشته صورت گرفت

۱۰۷ روستا در کهگیلویه و بویراحمد صاحب شبکه آب پایدار و سالم شدند

۱۰۷روستا در کهگیلویه وبویراحمد که به دلیل فرسودگی شبکه توزیع و انتقال و هدر رفت بالا با قطعی های مکررو ناپایداری و کمبود آب مواجه بودند، با اصلاح و بازسازی شبکه و اجرای مجتمع های آبرسانی در دولت سیزدهم به آب سالم و پایدار برخوردار شدند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «سفیردنا» مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کهگیلویه و بویراحمد گفت: در دولت سیزدهم بیش از ۱۰۷ روستا در مناطق مختلف این استان با جمعیت بیش از ۲۳ هزار نفر از آب سالم و پایدار برخوردار شدند.

امید صالحی بیان کرد: این میزان روستاها با سرمایه گذاری ۲ هزار و ۲۵۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات محرومیت زدایی از آب سالم و پایدار برخوردار شدند.

وی ابراز کرد: برای آبرسانی به این روستاها ۲۶۱ کیلومتر شبکه توزیع و خط انتقال و یکهزار و ۳۰۰ متر مکعب مخزن ذخیره آب اجرا شده است.

صالحی با بیان اینکه در دولت سیزدهم اقدامات چشمگیری در زمینه تقویت آب آشامیدنی انجام شد گفت: بیش از ۱۰ هزار و ۸۳۰ میلیارد ریال در دولت سیزدهم برای تقویت و اصلاح شبکه آب آشامیدنی مناطق مختلف کهگیلویه و بویراحمد سرمایه گذاری شد.

صالحی افزود: شرکت آب و فاضلاب در دولت سیزدهم علاوه بر رفع تنش آبی در بسیاری از مناطق اقدام به واگذاری ۲۳ هزار فقره انشعاب جدید کرد.

مدیرعامل آب و فاضلاب کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه کمبود آب آشامیدنی در شهر و روستاهای شهرستان بهمئی سال ها ی گذشته گفت: با انجام عملیات اجرایی اصلاح و توسعه شبکه این مشکل مرتفع شده و اکنون مخزن های ۲۰ و ۱۵ هزار متر مکعبی این شهر پر و آب پایدار در شبکه جریان یافته است.

وی افزود: مخزن پنج هزار متر مکعبی شهر مادوان که از طرح های به جاماده از دولت قبل است با سرمایه گذاری ۷۵ میلیارد ریال احداث و به مرحله بهره برداری رسید.

صالحی بیان کرد: با وارد مدار بهره برداری شدن این زیرساخت آب آشامیدنی شهر ۲۴ هزار نفری مادوان که پیش از این دچار افت فشار می شد پایدار شده است.

مدیرعامل آب و فاضلاب کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: همچنین با نصب الکتروپمپ ۱۳۰ کیلووات و وارد مدار شدن مخزن یکهزار متر مکعبی مشکل ناپایداری آب روستای پر جمعیت سادات محمودی در شهرستان دنا مرتفع شده است.

صالحی ادامه داد با انجام ۳۵ کیلومتر اصلاح شبکه کمبود آب آشامیدنی در برخی از نقاط شهر یاسوج مانند شهرک ولایت و الغدیر مشکل تنش آبی ساکنان این مناطق تا حدودی برطرف شد.

وی بیان کرد: در زمینه اصلاح شبکه و خطوط آبرسانی نیز، اصلاح شبکه آب بوستان باشت با اجرای ۱.۶ کیلومتر خط لوله و اعتبار ۱۵ میلیارد ریال بعد از ۳۰ سال صورت گرفت.

وی تاکید کرد: همچنین طرح آبرسانی به منطقه امیر شهریار چرام با اعتبار ۳۵ میلیارد ریال و با اجرای ۴.۵ کیلومتر لوله گذاری و مخزن ذخیره ۳۵ متر مکعبی برای اولین بار بعد از ۴۴ سال عملیاتی شد.

صالحی تصریح کرد:اجرای تصفیه خانه آب شهر یاسوج که با اجرای این پروژه جمعیت بالغ بر ۵۶ هزار نفر تحت پوشش آب آشامیدنی سالم قرار خواهند گرفت از دیگر برنامه های در حال اجرای دولت سیزدهم برای تقویت زیرساخت ها در مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد است.

وی عنوان کرد:اعتبار هزینه شده در این تصفیه خانه تاکنون۶۶۰میلیارد ریال است و برای بهره برداری، تکمیل ونگهداری از این تصفیه خانه یکهزار و ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار دیگر مورد نیاز است.

با وجود تلاش های انجام گرفته برای تقویت و پایداری آب آشامیدنی در مناطق مختلف کهگیلویه وبویراحمد به علت فرسودگی ۴۰ درصد شبکه، ضعف زیرساخت ها،پراکندگی روستاها و سختگذر و کوهستانی بودن برخی مناطق اما همچنان نیاز به تلاش های گسترده ضرورت دارد.

استان ۷۲۶ هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد افزون بر ۲۶۰ هزار مشترک آب دارد که ۱۹۰ مشترک آب این استان ساکن شهرها و مابقی در روستاها سکونت دارند.

انتهای خبر/