کدخبر: ۱۷۶۸۲۴
۱۶ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۴۳
چاپ

در نشست قرارگاه حاج قاسم سلیمانی دنا مطرح شد؛

انتقاد شدید فرماندار دنا از دستگاه های غایب در طرح حاج قاسم/فرماندار: زرد بودن وضعیت شهرستان بلای جان دنا شد/فرمانده سپاه دنا: آرایش سپاه از ابتدای ویروس آرایش جنگی بوده است

نشست قرارگاه شهید حاج قاسم سلیمانی شهرستان دنا با شعار هر خانه یک پایگاه سلامت در محل فرمانداری این شهرستان با حضور اعضای این قرارگاه برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سفیردنا؛ نشست قرارگاه شهید حاج قاسم سلیمانی شهرستان دنا با شعار هر خانه یک پایگاه سلامت در محل فرمانداری این شهرستان با حضور اعضای این قرارگاه برگزار شد.

رییس بازرگانی دنا:روغن از کجا بیاوریم؟ از کجا تامین کنیم؟

مدیر صنعت معدن و تجارت دنا  در این نشست گفت: توزیع کالاهای اساسی را 3 نقطه در سی سخت 4 نقطه در پاتاوه و 3 نقطه برخی روستاها و در مجموع10 نقطه در دستورکار داریم.

 

باربد با بیان اینکه در برخی موارد به ما بی مهری میشود و مورد بی لطفی قرار میگیرم، در پاسخ به سوال خبرنگار در خصوص کمبود روغن در شهرستان دنا گفت: این یک مشکل کشوری است و مربوط به دنا و استان نیست و طی تماس هایی که با کارخانه های توزیع گرفتیم گفتند در دست اقدام است.

 

وی در خصوص کمبود روغن در دنا افزود: از کجا بیاوریم؟ از کجا تامین کنیم؟ مشکل روغن که در دست باربد نیست که سریع نیاز بازار را تامین کند،کل کشور با این معضل رو به رو است.

 

باربد گفت: به صنوف مرتبط با وضعیت نارنجی اعلام تعطیلی کردیم و گشت های ویژه بازار را تشکیل داده ایم.

نظری نماینده دستگاه انتظامی شهرستان دنا در این نشست گفت: 80درصد کارمندان ادارات دنا ساکن یاسوج هستند و اگر بخواهیم منع تردد کنیم باید جلوی ورود کارمندان را بگیریم، و عده ای دیگر در ارتباط با مرکز استان امرار معاش میکند، همچنین منع تردد از ساعت9شب به بعد برای شهرهای بالای 200 هزار نفر بوده و در این خصوص نیز نتوانستیم کاری کنیم، ولی همانگونه که می دانید اولین شهرستانی بودیم که در خصوص دستگیری شهروندان متخلف در خصوص پروتکل ها و همچنین پدر داماد که اقدام به برگزاری جشن عروسی در ایام کرونا کرده بود اقدام کردیم.

در ادامه محسنیان رییس جمعیت هلال احمر شهرستان دنا در این جلسه با بیان اقدامات داوطلبان و جوانان جمعیت هلال احمر در خصوص کرونا گفت: هیچ گونه دستورالعملی در خصوص طرح حاج قاسم سلیمانی به ما ابلاغ نشده است ولی ما و همه نیروها تمام وقت در خدمت به مردم و اجرای این طرح هستیم.

استرس بانک ها از استرس کرونا بیشتر است

سرهنگ ستوده فرمانده سپاه دنا با بیان اینکه استرس بانک ها از استرس کرونا بیشتر است گفت: در استان آنگونه که در سطح کشور بیان می شود در خصوص معوقات و اقساط تسهیلات افراد اقدام نمی شود و خود بانک ها یکی از عوامل شیوع کروناست.

 

آرایش سپاه از ابتدای ویروس آرایش جنگی بوده است

 فرمانده سپاه ناحیه دنا گفت:در کار قرارگاهی وظایف تقسیم شده است، آرایش سپاه از ابتدای ویروس آرایش جنگی بوده است وبرای  نابودی کامل این ویروس  آرایش گرفته است.

 

ستوده نیاگفت:از همان ابتدا کنون همراه کادر درمان بودیم وتا ریشه کن کردن کامل این ویروس سر از پا نمیشناسیم وپا به پای کادر ودیگر اعضای قرارگاه تا لحظه آخر هستیم.

 

وی گفت: در این طرح ما به نقاطی که ویروس رفته حمله و ریشه‌کن می‌کنیم،بسیج سابقه ریشه کنی فلج اطفال را در دهه هفتاد در کارنامه خود دارد، در این طرح ما در حدود۱۷۷ بسیجی  و ۱۵ کادر رسمی عضو هستند که عمده مسئولیت ما در کمیته حمایتی برای توزیع کمک های معیشتی است در اجرای این طرح  باید از کار فردی جلوگیری شود تا نتیجه مشخص و مطلوب تری داشته باشد باید کار فرهنگ سازی واعتماد سازی را انجام دهیم که قطعا ثمربخش است.

 

این فرمانده عنوان کرد: حدود ۹۰ بسته حمایتی برای خانواده های مبتلا به کرونا در اختیار پایگاه های بسیج قرار دادیم، در حوزه بیماریابی تا کنون ۵ نفر فرد مشکوک را به درمانگاه انتقال دادیم، تا کنون تماس تلفنی با ۲۵ نفر جهت جویا شدن وضعیت کرونایی و مشکلاتشان در سطح شهرستان داشتیم برنامه اعلام  پیام عدم تجمع در مراسمات وجشن ها در سطح روستاها از طریق خودروی بلندگو‌دار‌ در برنامه کاری قرار گرفته است، در جاهایی که معذوریت بوده سپاه وارد کار شده و کنترل کرده است.

 

ستوده نیا گفت: چهار مورد عروسی را در سطح شهرستان داشتیم که در این شرایط سخت کرونایی اقدام به برگزاری عروسی بدون جشن کردند که باید جهت ارج نهادن به کار ارزشمند آن‌ها هدیه‌ای داده شود، سپاه همچنان اقدام به ایجاد صفحه خاص کرونایی برای تشویق عموم  جهت عدم تجمع و خواندن دعا، قرآن در فضای مجازی و صفحه خاص برای خانواده شهداء کرده که بر اثر کرونا فوت می‌کنند برگزاری یادواره ۱۲۰ شهید والا مقام شهرستان دنا در فضای مجازی، بستن  آرامستان ها و جلوگیری از پخش نذری از دیگر برنامه‌هاست.

 افزایش ظرفیت تست در شهرستان از ۱۵تست به ۳۵تست در روز

ظفر پریسای رئیس شبکه بهداشت و درمان دنا هم گفت: در آبان ماه ۷۱درصد تست ها مثبت بودند ولی الان نسبت به قبل خیلی کم شده است، ظرفیت تست در شهرستان از ۱۵تست به ۳۵تست در روز رسیده است، شاخص نمونه گیری در شهرستان ۷دهم درصد است،خیلی از روستاها روند رو به بهبودی دارند آمار کم شده ولی در شهر سی سخت مبتلایان در حال  افزایش هستند که زنگ هشداری برای شهروندان است.

 

پریسای گفت: برگزاری ۲کارگاه آموزشی توجیهی طرح شهید سلیمانی جهت بخش مرکزی و پاتاوه جهت بالا بردن سطح مهارت های افراد، تشکیل گروههای مجازی همگانی، پایش و نظارت در طرح با حضور مدیر شبکه، فرمانده بسیج، اعضای تیم ها و کمیته ها،تعیین ۳۷ تیم مراقبتی در سطح شهر و روستاها شامل پزشک، مراقب سلامت و پرستار، بازدید از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی بازدید اماکن ورزشی، بازدید از بازار شهر سی سخت و پاتاوه و روستاها، پلمپ چندین واحد صنفی متخلف، آموزش اولیه به  فرد مبتلا به کرونا و نظارت بر نحوه خاک سپاری فوتی کرونایی بخشی از عملکرد قرارگاه حاج قاسم سلیمانی توسط شبکه بهداشت ودرمان دنا بوده است.

 

پریسای اظهار داشت: با توجه به اینکه شهرستان دنا از وضعیت زرد به نارنجی تبدیل شده است می طلبد همه مردم و مسئولان دست به دست هم دهند، مراسمات را برگزار نکنند، دورهمی ها را کم کنند، به جشن ها نروند، دید و بازدیدها را تعطیل کنند، فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند و از ماسک استفاده کنند تا وضعیت شهرستان از این بدتر نشود و شهرستانی با وضعیت سفید شویم.

 

تغییر وضعیت کرونایی شهرستان دنا از زرد به نارنجی

فرمامدار دنا ضمن گرامیداشت روز دانشجو و پاسداشت شهدای رسانه با بیان اینکه هدف از این طرح اجرای "هر خانه یک پایگاه سلامت" است گفت: زرد بودن وضعیت شهرستان بلای جان دنا شد که این موضوع را در ویدئوکنفرانس با استاندار بیان کردیم، چرا که وقتی مرکز استان قرمز باشد طبیعی است که مهاجرت بیشتری با امنیت خاطر به دنا صورت می گیرد.

 

عبدالمجید پناهی با انتقاد از دستگاه هایی که در جلسه قرارگاه حاج قاسم حضور ندارند گفت: از لحاظ تعداد فوتی و ابتلا در استان بهتریم وضعیت را داریم، ولی این موضوع راضی کننده نیست، در پاتاوه پس از بازدیدهای میدانی اکنون مشاهده می کنیم که صنوف به خوبی رعایت کرده اند و امار فوتی به خوبی پایین امده است.

 

پناهی افزود: تغییر سبک زندگی در شهرستان دنا بخصوص در تجمعات عروسی ها و‌مراسمات اتفاق افتاده است، که جای تقدیر از همه دستگاه های  دخیل در این موضوع دارد.

 

وی بیان کرد: با فاصله دوماه پیش از بقیه شهرستان ها بصورت عملی با خاطیان و افرادی که سلامت مردم را با ماسک نزدن و اجزای مراسمات بخطر انداخته اند برخورد کردیم.

 

پناهی با بیان اینکه طرح شهید حاج قاسم سلیمانی هدف اول آن پیشگری و هدف دم نظارت است گفت:کم کاری از هیچ دستگاهی پذیرفته نیست و همه دستگاه ها باید به نحوی یار و مددکار شبکه بهداشت دنا باشند.

 

وی افزود: آمار بسیجبان عضو پایگاه های سلامت ستودنیست، هم اکنون 37 تیم در این طرح ساماندهی شده اند و دهیاران باید پای کار بیاییند هرچند اقدامات خوبی صورت گرفته است و 3 دهیار برتر و 3تیم برتر مورد تشویق قرار می گیرند.

 

پناهی افزود: یادواره شهدای شهرستان دنا و شهدای سلامت برای اولین بار در فضای مجاز امروز برگزار می شود که جای تقدیر دارد.

 

وی تاکید کرد: اگر مشاهده شد فردی اسامی مبتلایان را در فضای مجازی انتشار میدهد به مراجع قضایی معرفی و بازداشت خواهد شد همانگونه که دادستان پای کار ما این را در عمل ثابت کرده است.

 

پناهی گفت: طی یک ماه آینده به صورت مستمر این نشست قرارگاه طرح شهید سلیمانی برگزار می شود و به صورت ماهانه پایش و مورد بررسی قرار میگیرد که تاثیرگذاری آن را ببینیم.

 

فرماندار دنا افزود: دو بحران در شش ماه گذشته در استان مبنی بر آتش سوزی و ویروس کرونا وجود داشته که شهرستان دنا پیش گام در مدیریت این بحران ها بوده و شرایط خوبی در استان داریم و باید در حفظ و بهودی آن تلاش کنیم.

تصاویر تکمیلی در زیر آمده است: